Четвер, 18.10.2018, 21:24
НОВОГРАД-ВОЛИНСЬКИЙ ЕКОНОМIКО-ГУМАНIТАРНИЙ КОЛЕДЖ
Вітаю Вас Гість | RSS
Меню сайту
Форма входу
Головна » 2015 » Грудень » 8 » НОВЕЛЛИ ЗАКОНУ УКРАЇНИ ПРО ПРОКУРАТУРУ
15:36
НОВЕЛЛИ ЗАКОНУ УКРАЇНИ ПРО ПРОКУРАТУРУ

Євтушок Катерина Юріївна

НОВЕЛЛИ ЗАКОНУ УКРАЇНИ ПРО ПРОКУРАТУРУ

15 липня 2015 року набрав чинності новий Закон України «Про прокуратуру», тому коротко можна виділити основні важливі новели у роботі прокурорів України.

Що стосується основних змін в роботі прокуратури, то положення закону повністю скасували функції прокуратури з нагляду за додержанням і застосуванням законів (так званий "загальний нагляд").

Виконання таких завдань тепер покладатиметься профільним органам державної влади. У першу чергу такі зміни унеможливлять вплив на діяльність фізичних і юридичних осіб, зокрема у сфері підприємницької діяльності, що виявляється у великій кількості перевірок та інших заходів. Також це дозволить уникнути перетинання повноважень прокуратури та інших органів, на які покладаються повноваження щодо нагляду (контролю) за додержанням законів, що дозволить, з одного боку, чітко зрозуміти, який орган несе відповідальність за стан справ у певній сфері суспільних відносин. 

Органи прокуратури тепер не мають повноважень щодо втручання у діяльність громадян, приватних підприємств і організацій, зокрема права безперешкодного відвідування приміщень приватних суб'єктів господарювання, вимоги і вилучення у зазначених осіб документів, виклику та отримання пояснень і т.п., що відповідно знаходиться поза сферою кримінального судочинства.

Хочу звернути увагу на те, що відтепер громадяни України обмежуються в праві звертатись до органів прокуратури за захистом своїх порушених прав і свобод, але на противагу цьому в Україні існує низка державних органів, які відповідно до законів України, уповноваженні здійснювати державний нагляд (контроль) у відповідній сфері.

У Конституції України, зокрема в ст. 59 забезпечується право кожного на правову допомогу, у випадках передбачених законом, ця допомога надається безоплатно, кожен є вільним у виборі захисника своїх прав. Також регулювання відносин із надання правової допомоги здійснюється відповідно до Закону України «Про безоплатну правову допомогу», зокрема в ст. 9 вказується, що суб'єктами надання безоплатної первинної правової допомоги 

в Україні є: органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування, фізичні та юридичні особи приватного права, спеціалізовані установи. 

Закон України «Про прокуратуру» зменшив повноваження прокурора в суді, щодо захисту інтересів громадянина і держави. Таке представництво буде здійснюватися тільки у випадках порушення чи загрози порушення інтересів держави, якщо:

- захист інтересів держави не виробляє або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб'єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження,

- у разі відсутності суб’єкта владних повноважень, до компетенції якого віднесений захист законних інтересів держави. 

Відповідно до ст. 23 Закону України «Про Прокуратуру» не допускається здійснення прокурором представництва в суді інтересів держави в особі державних компаній, а також у правовідносинах, пов’язаних із виборчим процесом, проведенням референдумів, діяльністю Верховної Ради України, Президента України, створенням та діяльністю засобів масової інформації, а також політичних партій, релігійних організацій, організацій, що здійснюють професійне самоврядування, та інших громадських об’єднань. Представництво в суді інтересів держави в особі Кабінету Міністрів України та Національного банку України може здійснюватися прокурором Генеральної прокуратури України або регіональної прокуратури виключно за письмовою вказівкою чи наказом Генерального прокурора України або його першого заступника чи заступника відповідно до компетенції.

В законі конкретно вказано, коли прокурор може здійснювати представництво громадян в суді, а саме: прокурор здійснює представництво в суді інтересів громадянина (громадянина України, іноземця або особи без громадянства) у випадках, якщо така особа не спроможна самостійно захистити свої порушені чи оспорювані права або реалізувати процесуальні повноваження через недосягнення повноліття, недієздатність або обмежену дієздатність, а законні представники або органи, яким законом надано право захищати права, свободи та інтереси такої особи, не здійснюють або неналежним чином здійснюють її захист .

Тепер роль прокурора у сфері представництва інтересів держави носить допоміжний характер і основну роль відіграватимуть профільні органи державної влади чи органи місцевого самоврядування, які будуть самостійно звертатися до суду.

Однією із позитивних рис нового закону про прокуратуру є запровадження злагодженої процедури притягнення прокурорів до дисциплінарної відповідальності. Для забезпечення такого інституту створена Кваліфікаційно-дисциплінарна комісія прокурорів, яка складається (з п’яти прокурорів, двох учених, одного адвоката, трьох представників уповноваженого Верховної Ради із прав людини), повноваження цієї комісії не лише спрямовані на проведення добору прокурорів на відповідні посади, але й щодо розгляду скарг чи заяв про вчинення прокурором дисциплінарного проступку та відповідно здійснення щодо нього такого провадження. 

Створюється кардинально нова система місцевих прокуратур по всій Україні, відповідні зміни зазначені у додатку нового закону.

Відповідно до ст. 29 ускладнюється порядок добору кандидатів на посади місцевих прокурорів та процедура їх призначення.

Підводячи підсумок наведеному, хочу сказати наступне: період реформування органів прокуратури є важливим, обов’язковим й потрібним кроком на шляху до зміни порядку у нашому українському суспільстві, принаймні, у новому законі про прокуратуру було враховано більшість побажань та пропозицій експертів Венеційської комісії, які вивчали відповідні законодавчі ініціативи у вказаній сфері.

 

Переглядів: 361 | Додав: Colege | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *:
Пошук
Календар
«  Грудень 2015  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031
Архів записів
Корисні посилання
Copyright MyCorp © 2018Безкоштовний хостинг uCoz